Yönetici Koçluğu

Yönetici Koçluğu Hizmetleri (PM360): Uzmanlık, yöneticilik ve liderlik birbirinden farklı beceriler gerektirir. Uzman odaklanarak işini kendisi yapma eğilimi gösterirken, yönetici işe odaklanarak, süreç ve kaynakları yöneterek, bir kişinin yapabileceğinden daha çok iş sonucu üretmeye odaklanır. Lider ise insan odaklıdır. Liderliğin en önemli yetkinlikleri motive etmek, insan yetiştirmek, delege etmek, takdir etmek, geribildirim vermek ve almak, dinlemek ve soru sormaktır. Liderlerin başarısı insanlara ne zaman, nerede ve ne yapacaklarını söylemelerinde değil, takımlarına ve insanlarına koçluk yaparak insanların yetki ve inisiyatif kullanarak gönüllü çalışmasını teşvik etmektedir. Yöneticilerin önündeki yeni zorlayıcı amaç çalışanların potansiyellerini ortaya çıkarmak ve en üst düzeyde kullanılmasını sağlamaktır.

Amaç

İş arkadaşları ve yöneticilerinin ihtiyaçlarına ve dünya bakışına duyarlı olan çalışanlar, birlikte çalışma ve hedefe ulaşmada farklılık yaratırlar. Doğru zamanda, doğru girişimlerde bulunmanın temelinde yatan bu duyarlılık iş hayatında başarıyı ve verimliliği beraberinde getirir. Bu hizmetin temelinde mutlu bir yöneticinin küçük bir davranış değişikliğinin dahi organizasyonlar üzerinde büyük etkileri olacağı varsayımı vardır. Koçluk, değişimin gerçekleşmesine yardımcı olur. Koçluk ilişkisi danışana, yeni perspektifler sağlar ve aynı olaylara daha önceden hiç bakmadığı bir noktadan bakmasını sağlar. Organizasyonlar ve kişiler, yaşamın kendine has nitelikleri nedeniyle kolaylıkla alışkanlıklar edinir ve bunları değiştimek konusunda çok hızlı bir şekilde direnç göstermeye başlar. Yapılan her şey, belirli bir tarz ve süreçle yapılır. Olanlara, koçluğun sağlayacağı farklı araçlarla tarafsız bir şekilde bakabilmek, oldukça zihin açıcıdır. İlerleme değişimi gerekli kılar ancak neredeyse her zaman konfor zonunun dışındadır ve direnç yaratır. Koçluk ise bu yeni ve zorlu alanda, değişimin sancılarını azaltır ve yaratıcılık sağlar.

Hizmet İçeriği

Yönetici Koçluğu (PM360) programı temel olarak 4 aşamadan oluşmaktadır.

I) Yaşam Dengesi

Tüm sorunları çözmenin ilk adımı içinde bulunduğunuz gerçeği veya durumu kabullenmekir. Yaşam birbirinden ayrılmaz parçalardan oluşan bir bütündür ve her bölümü birbiriyle entegre çalışmalıdır.

PM 360 çalışmasına başlamadan önce yönetci kendi hayatnın iş, aşk, çevre, ilişkiler, ekonomik durum, aile gibi unsurlarını gözden geçirmeli ve mutluluğuna ya da mutsuzluğuna katkılarına ilişkin farkındalık yaşamalıdır.

PM360’ın bu bölümü 4-5 saaten oluşur Her seans çalışma arasında minimum 2 haftalık süre geçirilir.

II) Yönetici 360

PM360 programının ikinci bölümü olan Yönetici 360, yöneticinin kendi hakkında bilgi verebilecek kişilerin isimlerinin alınmasıyla başlar. Yöntem olarak klasik test sistemlerinden tamamen ayrıdır. Test sistemlerinde hem soru sayısının fazlalığı hem de ayrıntlı bilgi alınamayışı nedeniyle geri bildirim veren odaklanmaz ve zihninde genelleştirdiği bilgileri verir.

Yönetici 360 sisteminde alanında uzman olan koç doğru sorgulamalarda Meta Modelleri kullanarak doğru geri bildirimi detaylı olarak alır ve geri bildirim verenin odaklanmasını sağlar. Optimum sayı 5 kişiden oluşur ve yaklaşık 5 saat sürer.

III) Kişisel Farkındalık

PM360 çalışmasının sonucunda kişinin güçlü yönleri ve gelişmesi gereken yönleri belirlenir. Yönetcinin Kabul ettiği gelişim alanları bütünlük aşamasına geçiş için detaylandırılır. Kişisel Farkındalık aşaması iki saat olarak planlanır.

IV) Bütünlük

Yöneticilerinizin kendilerini farkederek kabul etmeleri ve gelişimlerini engelleyen blokların kendi istekleriyle ortadan kaldırmaları yüksek performansla sonuçlanır. Bu bölümde yöneticinin göremediği ancak başkalarının gördüğü alanlar üzerinde tartışılır.

“Algılanma Yönetimi”nin son aşaması gelişim ve kapanış aşamasıdır. Bu bölüm iki hafa arayla 3 görüşmeden oluşur.

Hedef Kitle

Üst Düzey Yöneticiler

 

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Parolanızı mı unuttunuz? / Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?